Волинь у Першій світовій війні: паралелі історії

16:58 31.07.2014

Про те, які засоби захисту потребували солдати під час Першої світової війни та як прості люди допомагали військовим, розповіли у Державному архіві Волинської області під час відкриття виставки архівних документів та друкованих видань на тему: «Перша світова війна в документах державного архіву Волинської області».

Відкриття виставки, приуроченої до 100-річчя початку Першої світової війни відбулось сьогодні, 31 липня.

На виставці представлені копії документів з фондів Державного архіву Волинської області, які розповідають про перші дні війни на території Волині з точки зору очевидців, а саме про події в м. Володимирі-Волинському, про заняття австрійськими військами вже 2 серпня 1914 року прикордонного містечка Порицьк та села Радовичі, про евакуацію установ і навчальних закладів вглиб Російської імперії.

Зокрема, у листі Володимир-Волинського казначейства, датованого 5 серпня 1914 року, детально описуються саме перші години та дні війни, підготовка документів та майнових цінностей до евакуації.

Начальник відділу інформації та використання документів НАФ Любов Коць розповідає, що в цьому документі казначей пише про те, що здалеку вже видно наступи ворожих військ, але в місті ще відносно спокійно, хоча люди почали евакуйовуватись.

За словами працівниці архіву, вже згодом розпочалась евакуація усіх державних установ вглиб Російської імперії.

Також на виставці представлені документи, які повідомляють про організацію та проведення заходів по збору коштів мешканцями міста Луцьк на потреби армії та вдячні листи командирів 44-го піхотного Камчатського полку та 43-го піхотного Охотського полку за надану допомогу.

«Для прикладу виставлено документи Миколаївської общини російського Червоного Хреста про випуск та продаж листівок. В цьому документі йдеться про те, що у зв’язку з тим, що австрійські війська використовують проти російської армії удушливі гази, військовим дуже потрібні респіратори. За їхніми підрахунками, за кожні придбані 2-3 листівки, можна купити один респіратор і написано порядок, що можна зробити з цими листівками: можна для своїх потреб купити, можна купити, щоб адресувати листи в діючу армію або ж попросити Миколаївську общину, щоб вони відіслали листівки в діючу армію на потреби солдатів, щоб вони мали можливість відправити листи рідним», - зазначає Любов Коць.

Архівіст розповідає, що під час Першої світової війни в обласному центрі Волині існував Луцький міський комітет по організації допомоги жертвам війни, основне завдання якого було – зібрати кошти на потреби армії, в першу чергу тогочасні волонтери допомагали тим військам і дивізіям, які квартирувались в Луцьку: надсилали кошти та необхідні речі.

«Це все – це є канва того, що відбувається зараз», - підкреслює начальник відділу інформації та використання документів НАФ.

Зокрема, благодійники закуповували рушники, тютюн, чоботи, сорочки, верхній одяг. Переважно допомога надсилалась до великих релігійних свят.

В архіві зберігається чимало листів з подяками від солдатів за надіслані речі.

«І наші громадяни були виселені вглиб Росії, вглиб теперішньої Білорусі, але з тих, що були, ніхто не залишався байдужим, по можливості намагались зробити свій вклад для збереження життя своїх військових», - наголошує жінка.

На виставці також представлені документи солдат, листи з діючої армії.

Окрім цього, в архіві зберігаються списки громадян, які зазнали збитків внаслідок військових дій, а також списки загиблих.