У Луцьку відбудеться семінар «Роль школи у соціумі та педагогіка як мистецтво»

15:13 18.07.2015
Лучанка Юлія МАРУШКО зробила черговий крок до своєї мети: вона хоче заснувати в обласному центрі вальдорфську школу.  І що ж? У серпні привозить до Луцька викладачів цієї школи і запрошує.... всіх батьків і тих, хто лише готується ними стати. І тих, хто ніколи не хотів батьківства.  Обіцяє, що буде цікаво. 
 – Юлю, скоро рік, як у «Слові Волині» ми публікуємо матеріали про Вальдорфську школу і розповідаємо про вашу мрію – заснувати такий навчальний заклад у Луцьку.  Які кроки ви зробили за цей час, щоб наблизитися до своєї мети?
–  Майже рік я писала з Німеччини публікації про вальдорфську школу в «Слові Волині», за що особлива подяка редакції! Приємно чути, що і бабуся в волинському селі запитує, коли буде така школа у Луцьку. За цей час я пройшла практику і працювала у другій вальдорфській школі в світі (місто Гамбург), відтак мала змогу пережити увесь навчальний процес. Стосовно мрії. Три роки тому, у проекті «Д.І.М.» (тобто «Друзі і Марушка»),  я написала – «2014-15 рр.  – проведення семінарів з іноземними доцентами, закладення каменю на будівництво вальдорфської школи;
 2016 рік – відкриття першої групи вальдорфського дитячого садка у Луцьку». Найголовніше – з маленької ініціативи, з альтернативної педагогіки у Луцьку  знайшлися друзі, які допомагають зробити один із головних нині кроків – проведення  першого антропософського семінару, що відбудеться в Луцьку з 4 по 9 серпня. 
– Якою, на вашу думку, буде реакція місцевих педагогів? Наскільки готові сприймати на рівні області, міста та навіть і звичайної школи?
– Тема семінару – «Педагогіка сучасності. Вальдорфська школа». Реакцію я чую вже:  канікули, яка школа? На це скажу, що нам час  позбутися стереотипу, що коли світить сонце, треба вимикати мізки. У Німеччині, наприклад,  літні канікули тривають шість тижнів. Робота кипить і в спеку. Семінар проходить у серпні тому, що у лекторів є вільний час, і вони вперше завітають до нашого міста. І врешті,  Рудольф Штайнер, перед заснуванням першої вальдорфської школи 1919 року,  двотижневий курс з людинознавства для перших вальдорфських вчителів проводив саме в  серпні. Я не очікую на реакції,  а шукаю людей, які готові до роботи: якщо ти адекватна людина, яка бачить потреби часу, задає запитання  і має мужність продовжувати вчитися, мріяти, діяти – тоді тобі до нас!
– Кого більше бачите в якості учасників семінару – вчителів чи батьків? 
– Я бачу людей, які вміють задавати запитання і готові шукати відповіді. Наголошую – цей проект не лише для педагогів. Людина може навіть не уявляти,  що через кілька років може стати... вальдофським вчителем, як це сталося у випадку зі мною. Хто наші слухачі? До вже відомих додаються переселенці, волонтери, активісти – люди нашого часу! Список можна продовжувати. І ми  їдемо з вами знайомитися. Так, з Єленою Кілльге ми пройдемо розвиток семиліттями:  з народження і до старшої школи. Хочеться персонально запросити чоловіків – тема вечірніх лекцій архітектора Матіаса Кілльге «Економічне, правове культурно-духовне життя суспільства та роль школи у ньому» (читати –  життя суспільства і процесів, що відбуваються зараз у ньому). Жіноче обличчя педагогіки – це ознака минулого. Ми ж говоримо про сучасність. Я буду страшенно рада побачити старих друзів, з якими зростала, гуляла і працювала у Луцьку. Багато хто – вже батьки. Але майбутні батьки теж важливі. Як і ті, хто не хоче ставати батьками. Разом ми  отримаємо  практичні й художні вправи з евритмії, живопису та архітектури. Якщо, прочитавши це, ти пропустиш – я вийду на вулицю і знайду тебе!
– Ви вже назвали імена викладачів, які приїдуть до Луцька. Розкажіть детальніше – хто вони?
– Це люди, які чують імпульси часу і йдуть туди, де є запитання (а в Луцьку вони вже є). Отже, вже згадувані Єлена та Матіас Кілльге. Вона – киянка, працює вчителем евритмії у школі Рудольфа Штайнера (Нойвід), є однією  із засновниць київської вальдорфської школи «Софія», яка відкрилася у 1999 році. А з 2010 року Єлена організовує і проводить німецько-український шкільний обміну між вальдорфськими школами Києва і Нойвіду.  Матіас – архітектор, який працював тривалий час у Великобританії. Наразі живе і працює у місті Кобленц. Він – активний учасник антропософської роботи. Варто назвати ще одне ім’я – Володимир Сукачев-Кочетков. Пригадуєте з новин: «Волонтер групи «Аеророзвідка» на прізвисько Чубака, якого Президент України  нагородив  орденом Богдана Хмельницького III ступеня Посмертно...»... Він лишивши дружину і чотирьох дітей. У 90-ті роки саме Володимир Сукачев-Кочетков був засновником антропософського руху в Україні, одним із ініціаторів та засновників першої вальдорфської школи в столиці. Усі його діти навчаються у вальдорфській школі „Софія« в Києві. Він загинув на Донбасі 15 березня 2015 року. Світла пам’ять та почата ним справа живе. Чотири вальдорфські школи в Україні мають вже своїх випускників. Цікавить до вальдорфської педагогіки зростає – наразі існують багато нових ініціатив – в Рівному і Дніпропетровську, Миколаєві та Запоріжжі.  
– Чи немає ризику, що вальдорфська школа йтиме в дисонанс з нашим ментальним розумінням того, як треба вчити і виховувати дітей?
–  Ризик є завжди. Наша система освіти вже давно йде в дисонанс з дитиною. А це хіба не ризик? Зміни в освіті зазвичай і відбувалися  саме під час чи після глобальних змін у суспільстві. Народні, вальдорфські або вільні школи – це майбутній простір, який відкриватиме горизонти до найціннішого – здорового розвитку дитини. І хоч зараз війна забирає найкращих, настає час гуртуватися і вчитися. Настав час нових шкіл і нового підходу в навчанні дітей. Я не закликаю руйнувати старі, а лише звертаю вагу до нових підходів в освіті.  Ментально час усвідомити власне багатство і з допомогою альтернативної педагогіки дійти до своїх джерел. Вчителі з неба не падають – є можливість вчитися як в Україні, так і за кордоном. Було б лише бажання! Київський вальдорфський педагогічний семінар (КВПС) готує вальдорфських вчителів,  Київський університет імені Бориса Грінченка знайомить із вальдорфською педагогікою. Постійно проходять семінари, на яких ти можеш детальніше дізнатися про особливості педагогіки, в Рівному українська вальдорфська ініціатива нещодавно теж проводила семінар. Є багато вчителів, які готові на благодійних засадах приїздити з-за кордону, як це робить подружжя Кілльге. Особлива подяка «Центру антропософської освіти «Брама»», на семінарі у Луцьку ти зможеш також придбати необхідну літературу, яку привезуть з Києва. Тому –  не проґав!  
– Якими  словами запросили б на семінар так, щоб зацікавити?  
–  Якби я організовувала концерт, чим активно займається ArtMaidan в Гамбурзі, то сказала би словами  німецько-українського музичного вечора «Kontrabanda»: музика – їжа – випивка. На семінарі ж буде соціальне розуміння, свобода думки, духовне пізнання. Їжа теж. Приходь і друзів приводь!
Наталка ШЕПЕЛЬ
4 серпня – 9 серпня у Луцьку відбудеться семінар «Роль школи у соціумі та педагогіка як мистецтво».
Проходитиме він у Волинській обласній бібліотеці для юнацтва (м. Луцьк, проспект Волі, 2). 
 Учасники не лише дізнаються про антропософію, вальдорфську педагогіку, сутність дитини, «тричленність соціального організму», а й отримають практичні і художні вправи з евритміі, живопису та архітектури.
Попередня реєстрація для участі в семінарі ОБОВ’ЯЗКОВА за номерами телефонів: 066 7370239, 097 2688624
e-mail: valdorf.lutsk@gmail.comБільше читайте в групі: https://www.facebook.com/groups/687662064693573/
Детальніше про вальдорфську педагогіку на шпальтах газети та сайту «Слово Волині» – slovovolyni.comта на сайті www.marushka.de