Про подружню близькість під час Посту

13:53 20.03.2016
Біблійне розуміння посту має на увазі також, що утримуватися від фізичної близькості  мають люди,  які перебувають у шлюбі.  Це  одна з характеристик посту, але із  застереженням, яке не я, але Дух Святий через апостола Павла в Посланні каже: за трьох умов має бути це утримання.
Перша: обопільна згода. Саме щоб обоє висловили згоду, а не одна сторона.Друга умова: утримання має бути для посту і молитви. Тобто не утримання саме по собі є цінним, а стриманість, щоб посилити піст.
 І третя:  подружжя (обоє) має обумовити час утримання.
Великий піст довгий. Весь піст – це утримання, але якщо моя друга половина каже «ні», то  ні. Скільки ми будемо з тобою утримуватися? Друга половина каже: «З тобою? Довго. Рівно півтори доби». Ну й слава Богу, що так мало, ось і добре – не мучитися.
Сильний повинен дати можливість слабкому призначити час. Я маю на увазі слабкого в духовному сенсі, а не у фізичному. У Церкви більше жінок, і я повинен сказати одну дуже важливу річ: багато жінок, не знаючи чоловічого єства, вимагають від чоловіків того, що легко жінці, але дуже важко чоловікові. Тому я хотів би порадити шлюбним жінкам згадати, що глава сім’ї – чоловік. Нехай він вирішує, як довго триватиме утримання.
А чоловікам хотілося б сказати таке: хто має ревність у Бозі й утримується...  З досвіду пастирського: стикався багато разів, коли чоловік звернувся до Бога, став їздити в монастир, його духівник почав вимагати від нього, щоб він у пості утримувався від близькості з дружиною. А дружина інша, вона напівмирська, у неї немає того, що є в  чоловіка. Вона двічі приїздила до церкви. Ми з нею спілкувалися, і вона сказала: «Отче,  я відчуваю, він охолов  до мене».  А насправді там цього немає – просто інша радість переповнює його, духовна. Він знайшов у собі щось нове,  про що й не підозрював навіть. Але вона суто по-земному, по-жіночому переживає це. Для неї важливим є свідчення того, що чоловік її любить.
Тому нам, чоловікам, які у шлюбі перебувають, потрібно, якщо ми утримуємося, запитати себе: «Чим я компенсую в такому разі свою любов до дружини?», «Що мені такого тоді потрібно зробити, щоб вона знала, як я кохаю її?».  У чоловіків своя особливість, у жінок – своя. Але загальне церковне правило таке, що потрібно за обопільною згодою утримуватися лише для однієї мети – посту і молитви. Апостол Павло пише, що також  (і лише) на обумовлений термін.
Зі свого священницького досвіду скажу, що, наприклад, молодим парам, які одружуються, я не раджу на цю тему навіть думати. Насправді молодим не з цього треба починати.  Спочатку потрібно здобувати любов одне до одного. А потім вже – на подвиги. Головний подвиг –  це любов. Ось  навчитися в сім’ї насамперед поступатися своїй другій половині і при цьому відчувати щастя від перемоги над своєю гордістю. Це цінніше в очах Всевишнього, ніж утримання від близькості.