Подорожі волинян: тридцять вісім джерел Східниці

15:30 23.04.2016
За часів Київської Русі поблизу фортеці Тустань існувало поселення Золота Баня. Під час нападу хана Батия воно були вщент зруйноване. Люди, які вижили, пішли в долину річки Стрий і заснували тут нове, яке назвали Східницею.
Сучасна Східниця – це не лише гарне на кшталт європейського містечко у Львівській області, що заховалося поміж карпатських схилів, з гостинними жителями, які дбають про благоустрій та розбудовують населений пункт, а й відомий всеукраїнський бальнеологічний курорт імені Омеляна Стоцького. Саме цей розумний чоловік у 1956–1973 роках відкрив тут великі поклади мінеральної води «Нафтуся». Нині  налічується 38 джерел і 17 свердловин із різним хімічним складом цілющого напою. Офіційно курорт відкрили 1976 року. В національному парку «Сколівські бескиди» є чотири типи води: з підвищеним вмістом органічних речовин (сечогінною дією) – джерела №1, 3, 26; з вираженою жовчогінною дією – джерела №5, 8, 10, 25 та 1, 18 свердловини; слабомінералізована залізиста вода – джерела №13 та 15; хлорно-натрієва; джерело на зразок «Боржомі», біля якого завжди багато відпочивальників. Завдяки своїм цілющим властивостям східницькі води дарують життя та здоров’я хворим на цукровий діабет, гепатити всіх типів, захворювання нирок, печінки, кишково-шлункового тракту (жовчного міхура, підшлункової залози, шлунка), порушення обмінних процесів, серцево-судинні недуги, залізодефіцитні стани тощо. Вони поліпшують імунітет людини. Якщо до всього цього додати ще м’який клімат, адже зима у Східниці зазвичай тепла,  літо лагідне, то це ще гарний відпочинок для всієї родини.
Щоб лікування було ефективним, вирушаючи в дорогу, курортнику варто взяти з собою з дому результати медичних обстежень із діагностикою своїх захворювань, а у Східниці  скористатися послугами сімейного лікаря місцевої амбулаторії, який  вас відвідає і, приділяючи вдосталь часу на консультацію, за суто символічну плату призначить, яку воду і в якій кількості та послідовності вживати, ще й розповість про особливості тутешніх мінеральних вод. 
Особливістю цього містечка, куди їдуть люди з усієї України, дарма що зовсім поряд загальновідомий Трускавець (біля джерел зі східницькою водою завжди зустрічаються й  пацієнти цього курорту, що приїжджають сюди, аби набрати цілющого напою саме з джерела), є те, що  путівка в санаторій або будинок відпочинку, яких у Східниці вистачає, не потрібна. Бо винайняти окрему кімнату або кілька з усіма вигодами, враховуючи харчування або без нього, можна за незначну ціну практично майже в кожному міському обійсті. Власники осель, зважаючи на нестабільний економічний стан у нашій державі, не збираються, як з’ясувалося, навіть піднімати цін у  цьому сезоні. Якщо ж заманеться готувати їжу самому, то у  найманому будинку для цього знайдеться все необхідне, а на місцевому базарі – великий вибір свіжих продуктів. 
Славиться Східниця своїми кондитерськими виробами, соленими овочами на різний смак, м’ясними делікатесами. За десять кілометрів від неї – ринок у Бориславі.
Є у Східниці та поблизу неї й чимало цікавих і визначних місць. Але туристи зазвичай прагнуть потрапити на місце колишньої фортеці Тустань; самотужки половити форель на одній із штучних водойм у Рибнику,  де до послуг туристів і вудочки, і приманка для риби, де на ваших очах у колибі вправні кухарі можуть приготувати цю здобич; побувати біля будинку священика, де замість звичних ударів годинника лунає Гімн України і де влітку  завдяки єпископу Сокальсько-Жовківському Михаїлу (Колтуну) оздоровлюють дітей із  соціально незахищених сімей; сфотографуватися з символом містечка – карпатським ведмедем. Джерела №25 та 26, розташовані на околиці населеного пункту, викликають також неабиякий інтерес у гостей Східниці. Місцеві жителі розповідають, що в епоху  Юрія Андропова воду з них відправляли літаком безпосередньо генсекові ЦК КПРС у Москву. При бажанні можна скористатися й мандрівкою в Карпати чи Закарпаття, де чимало старовинних замків. 
Наталія ЛЕГКАФото автора